Strona główna
Stadnina Koni Zimnokrwistych w Łuszczowie
Stadnina Koni Zimnokrwistych w Łuszczowie
Stadnina Koni Zimnokrwistych w Łuszczowie
Konie z naszej hodowli Informacje o działalności Stadniny. Tutaj znajdziesz wiele ciekawych zdjęć koni z naszej hodowli Kontakt ze Stadniną

Stadnina


Stajnie

Stadnina Koni w Łuszczowie położona jest w odległości 15km od Lublina, specjalizuje się w hodowli koni zimnokrwistych. Właściciel stadniny Ryszard Pietrzak od dziecka zajmował się końmi. Częste wizyty w róznych stadninach w kraju i w Europie wzbudziły jego zainteresowanie w koniach ras zimnokrwistych. W 1991 roku została zakupiona pierwsza klacz hodowlana.

Konie

Obecnie stadnina w Łuszczowie liczy 45 koni w tym klacze, źrebięta oraz ogiery. Wszystkie konie mają udokumentowane pochodzenie do kilku pokoleń wstecz, są też wpisane do głównej księgi hodowlanej. Większość klaczy pochodzi z państwowej stadniny w Nowych Jankowicach, ogiery między innymi ze stada ogierów w Kętrzynie.

Przodków koni z Łuszczowa należałoby szukać w Szwecji, a jeszcze wcześniej we Francji. Stamtąd bowiem wywodzą się sprowadzane swojego czasu do Polski konie rasy ardeńskiej. Konie z łuszczowskiej hodowli brały udział w róznych wystawach hodowlanych oraz aukcjach min. klacz Kreta w Warszawie i Kętrzynie, klacze: Bośnia, Byliska, Emulsja i Bazylia w Końskowoli, a ogiery Bajram, Aneks, Fewor, Barwinek, Folk w Bedlnie, gdzie ogier Górny został championem aukcji Bedlno 2000r.

Stajnia

Konie stoją w trzech stajniach, w tym jedną zajmują ogiery, drugą klacze, a trzecią młodzież do 1,5 roku. Wnętrza tych stajni kryją duże funkcjonalne boksy, takie aby koniom było wygodnie, na korytarzu między boksami znajduje się kostka brukowa, a w jednym ze skrzydeł stajni znajduje się piętrowa część mieszkalna. Stadnina w Łuszczowie cieszy się zainteresowaniem przyszłych lekarzy weterynarii, zootechników oraz miłośników koni.


Bryczka

Praktyki odbywają tu uczniowie z ZSRCKU w Kijanach oraz studenci AR w Lublinie.
Stadnina organizuje przejażdżki zaprzęgami konnymi, bryczką, a zimą saniami.

Konie wywodzące się z hodowli Łuszczowskiej, cieszą się uznaniem wśród hodowców z całej Polski, którzy zakupują konie w celu polepszenia linii hodowlanej.


Stadnina Koni w ŁuszczowiePodkowaStadnina Koni w Łuszczowie
Copyright (c) 2002-2006 Ryszard Pietrzak i Media Studio, wykonał